ЗВЕРНЕННЯ Української асоціації районних та обласних рад до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, щодо внесення змін до Кодексу України «Про надра»

В Україні державна політика базується на принципах гарантованого першочергового забезпечення питною водою населення для забезпечення фізіологічних, санітарно-гігієнічних та побутових потреб.

         Разом з тим, на підприємствах житлово-комунального господарства, що здійснюють централізоване водопостачання та водовідведення, особливо в районних центрах та містах районного значення, склалась складна економічна ситуація і більшість з них працюють збитково.

         Однією з причин стану є необхідність вкладання значних коштів (за підрахунками не менш, ніж 1 млн. грн.) для отримання дозволу на користування надрами (використання підземних вод). Зокрема, на геолого — пошукові роботи – 300,0 тис. грн., затвердження запасів підземних вод (один горизонт – 150,0 тис. грн., два – 300,0 тис. грн.), розробка проекту родовища – 60,0 тис. грн.., експертиза проекту родовища – 15,0 тис. грн.., отримання дозволу на виконання робіт з підвищеною небезпекою – 30,0 тис. грн.. та інші роботи 300-400,0 тис. грн..

         При цьому підприємства, які працюють в цій сфері не один десяток років, за відсутності таких дозволів автоматично стають порушниками чинного законодавства про надра і до них застосовуються штрафні санкції контролюючих служб. Суми збитків обраховуються в сотнях тисяч гривень, які стягуються в судовому порядку. Внаслідок цього підприємства стають банкрутами, оскільки місцеві бюджети також не в змозі їх фінансово підтримати.

         Згідно чинного законодавства питні підземні води відносяться до корисних копалин з відновлювальними запасами.

         Крім того, майже на всіх водозаборах відсутнє стійке зниження рівнів (формування депресійної лійки) водоносних горизонтів, що експлуатуються і до відновлення початкових рівнів в межах наданих ділянок, при припиненні водовідбору, проходить менше доби.

         Враховуючи це, для розв’язання даної проблеми пропонуємо частину першу статті 23 Кодексу України «Про надра», викласти в такій редакції: «Землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови, що в межах наданої земельної ділянки відсутнє стійке зниження рівнів водоносних горизонтів (до відновлення початкових рівнів, при припиненні водовідбору, проходить менше доби)».

Комментарии запрещены.